امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 مقدمه

این آموزش رو نوشتم برای اینکه آموزشهای تنظیم طرح ( Blueprint ) های زیادی واسه 3Ds Max دیدم اما نه به این شکل ، برای همین خواستم روش خودم رو به اشتراک بذارم. فایده استفاده از این تکنیک این هست که میتونید طرحتون رو به صورت شفاف ببینید و فقط خطوط رو به صورت رنگی کاملاً واضح تشخیص بدید.

 

این آموزش همینطور تکنیکهای پیشرفته نگاشت ( Mapping ) بروی جعبه ( Box ) رو به جای استفاده از چهار صفحه ( Planes ) که تو آموزشهای دیگه هست رو نشون میده.

 

بخش اول – فتوشاپ ( Photoshop )

 

 

 

 

تو این بخش یاد میگیرید که چطور از فتوشاپ برای تنظیم طرحتون برای استفاده توی 3Ds Max کمک بگیرید.

فتوشاپ - 01

 

 

ابتدا طرحتون رو توی فتوشاپ باز کنید.

فتوشاپ - 02

 

 

ابزار Rectangular Marquee Tool ( یا کلید M ) رو انتخاب کنید و بخشهای مختلف تصویر رو جدا کنید و توی یه فایل جدید پیوست ( Past ) کنید. من اینجا برای هر کدوم اسم گذاشتم.

فتوشاپ - 03

 

 

حالا هر نما رو به صورت جداگونه دارید.

فتوشاپ - 04

 

 

با ابزار پاک کن ( Eraser ) بخشهایی که نمیخوام مثل اعداد و خطوط اضافی رو پاک میکنم.

فتوشاپ - 05

 

 

دوباره با ابزار Rectangular Marquee Tool ( M ) بخشهای سفید بین لبه تصویر و لبه های شی ام رو پاک میکنم. این مراحل رو برای تمام نماها تکرار کنید. این مرحله برای از بین بردن هرگونه پیسکل اضافی احتمالی هست تا بتونیم وارد مرحله بعد بشیم.

فتوشاپ - 06

 

 

از منوی Image > Trim رو انتخاب کنید و Ok رو انتخاب کنید.

فتوشاپ - 07

 

 

همونطور که میبینید این کار تمام بخش های اضافی رو جدا کرد و فقط بخشی که جسممون توش هست رو نگه داشت. اگر قسمت پنجم رو انجام نمیدادیم الان بخشهای سفید باقی مونده بود. گرچه این اتفاق ممکن هست برای همه طرحهای که استفاده میکنید نیفته.

فتوشاپ - 08

 

 

این مرحله رو برای تمام نماها تکرار کنید. زیاد نگران تناسب عکسها نباشید چون توی 3Ds Max این کار رو انجام خواهیم داد.

فتوشاپ - 09

 

 

حالا از منوی Image > Adjustments > Inver ( یا میانبر CTRL + I ) تمام عکسها رو معکوس کنید ( Invert ) . با این کار بخشهای سفیدی که قبلتر با پاک کن پاک کردید به رنگ سفید دیده خواهند شد. برای از بین بردن سفیدی ها رنگ پس زمینه ( Background ) عکستون رو به سیاه تغییر بدید.

فتوشاپ - 10

 

 

به Image > Adjustments > Brightnes/Contrast برید و Contrast رو به +30 برای تمامی نماها تغییر بدید. این کار برای ایجاد کامل سیاهی و سفیدی و از بین بردن رنگهای خاکستری هست. ممکنه این کار بسته به طرحی که دارید نیاز نباشه یا به عدد دیگه ای نیاز داشته باشه.

فتوشاپ - 11

 

 

طرح ها برای استفاده در 3Ds Max آماده هستند.

فتوشاپ - 12

 

 

هر عکس رو با فرمت PNG از طریق File > Save ، ذخیره کنید.

 

جستجو

آموزش تصادفی

استفاده از HDRI در 3ds Max با V-Ray

 


 برای بیشتر کارهای رندرم ، از  3ds max 8 و V-Ray 1.5 استفاده میکنم گرچه Mental Ray ، Brazil و finalRender هم از رندر به وسیله HDRI ساپورت میکنن ، برای من V-Ray قابل مدیریت تر و قابل درک تر بود. گرچه در آینده آموزش هایی برای استفاده HDRI در موتور رندرهای بزرگ دیگه هم مینویسم.

 

ادامه مطلب...

Facebook
Facebook
Telegram
Telegra,
Google
Google

CGCube. استفاده از مطالب سایت تنها با ذکر منبع مجاز است